MacOs e-imza sorunu çözümü

MacOs e-imza sorunu çözümü

Gün geçtikçe avukatlar arasında MocOS’un intel ve m1 çipli cihazları daha çok kullanılmaya başlandı.

MacOS işletim sistemine uygun Palma yazılımı olmadığı için aktivasyon, pin değiştirme, blokaj kaldırma işlemleri yapılamamaktadır. Zaten e-imza ilk defa alındığından bir sefere mahsus aktivasyon gerektirdiği için herhangi bir Windows işletim sistemli bilgisayardan aktivasyon yapılabilir. Ancak aktif bir kart kullanılabilmektedir. Kartın kullanımı için gerekli yazılımları sizlerle paylaşacağız.

MacOs'ta Uyap Döküman Editörü imzalanıyor mu?

Uyap Döküman Editörünü MacOs intel ve m1 cihazların tamamında hem mobil hem de token (usb) ile sorunsuz imzalanabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken tek şey editörün güncel olması ve doğru imza kütüphanesinin seçilmiş olmasıdır.

MacOs'ta Avukat Portal’a girişte sorun yaşanıyor mu?

Avukat Portal'a giriş appleti ile MacOs intel ve m1 cihazların tamamında hem mobil hem de token (usb) ile sorunsuz Uyap Avukat Sistemine giriş yapabilirsiniz.

Eğer giriş sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki kurulum adımlarını takip ederek kurulumlarınızı tamamlayabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

MacOs'ta e-imza Avukat Portal Giriş Appleti ve Editör Kurulumu

Öncelikle, yıllar geçtikçe Uyap, E-imza ve Uyap Döküman Editörü; MacOS’a entegrasyon konusunda çok yol katetti.

Buna rağmen, Windows işletim sistemindeki güncellemelere olan reaksiyonu MacOS işletim sistemleri konusunda göremiyoruz. MacOS kullanıcıları bir nevi kullanıcı sayısına bağlı olarak üvey evlat muamelesi görüyor.

Yine de, MacOS cihazlar; kullanım kolaylığı, hızı, pratik çözümler sunması, entegrasyonu ve şıklığı ile birçok avukat için vazgeçilmez olabiliyor. Bu nedenle sizler için sorunsuz bir şekilde UYAP döküman editörünün nasıl kullanılacağı ve UYAP sistemine nasıl girilebilineceği ile ilgili bu yazıyı hazırladık.

Güncellemelere bağlı olarak yazımızı da güncel tutmaya gayret göstereceğiz.

Javayı Nasıl Kurabilirim?

Dilerseniz Java’nın MacOS cihazlar için geliştirdiği resmi sürümleri kendi adresinden indirebilirsiniz.
Yine dilerseniz TurkTrust sistesinde yer alan java sürümlerini de indirip kurabilirsiniz. Fakat iki seçenekten birini tercih edip javayı kurduktan sonra diğer seçenekteki javayı kurmanıza gerek kalmayacaktır.
Resmi Java sistesindeki java listesi için tıklayınız.
Resmi Java sistesindeki javayı direkt indirmek için tıklayınız.

E-İmza İçin Gerekli Sürücüleri Nasıl Kurabilirim?

E-imza ile sisteme giriş yapmak veya doküman editörünü imzalamak için aşağıdaki driverleri sırasıyla indirip kurunuz.

Akis 1.8′i indirmek için tıklayınız.
Acr 39 Driver’i indirmek için tıklayınız.
Omnikey 6121′i indirmek için tıklayınız.

Not: Omnikey 6121 uygulaması yükleme sırasında hata verirse sorun etmeyin. Omnikey 6121 yüklenmeden de e-imza çalışabiliyor. İşlemlere devam edin.

Uyap Döküman Editörünü Nasıl Kurabilirim?

Uyap’ın MacOS cihazlar için geliştirdiği resmi sürümleri https://www.uyap.gov.tr/Uyap-Editor adresinden indirebilirsiniz. Sayfada yer alan 

Mac için:
UYAP Editör Mac v5.4.6

bölümündeki linki tıklayarak editörü cihazınıza indirebilir ve kurulumunu tamamlayabilirsiniz.
UYAP Editör Mac v5.4.6′yı indirmek için tıklayınız.

Bu kurulumları tamamladıktan sonra UYAP DÖKÜMAN EDİTÖRÜ sorunsuz olarak açılıp imzalanabilir. UYAP Döküman Editörünü açarak bir kereye mahsus doğru imza kütüphanesinin seçmeniz gerekebilir.

Uyap Avukat Portal Giriş İçin Ne Yapmalıyım?

2021 Kasım ayı itibarı ile Yeni Uyap Uygulaması İle Giriş seçeneğini kullanarak avukat portala giriş yapabiliyoruz.
Bunun için Avukat Portal'daki Yeni Uyap Uygulaması ile Giriş seçeneğini kullanarak sisteme giriş yapabiliyoruz.

Yeni Uyap Uygulaması üzerinden sisteme giriş yapmak için avukat.uyap.gov.tr adresinden giriş yaptıktan Yeni Uyap Uygulaması ile Giriş Seçeneği tıklandığında Yeni Uyap Uygulaması indirilmelidir. Sonrasındaki adımları portaldaki yönergeleri takip ederek yapabilirsiniz.

M1 Çipli MacOS’lar İçin İlave Yazılım Gerekli midir?

MacOS’un aileye yeni kattığı m1 işlemcili cihazlar için sırasıyla aşağıdaki iki linkten yazılımları indirmeniz gerekmektedir.
http://www.akiskart.com.tr adresindeki MacOS veya MacOS Big Sur için yazılımları sayfanın en altında bulup indirebilirsiniz.
Dilerseniz Big Sur için burayı tıklayıp direkt indirebilirsiniz.
Alternatif Link: burayı tıklayıp direkt indirebilirsiniz.

https://www.acs.com.hk/en/driver/331/acr39t-a1-smart-card-reader/ adresindeki Mac OS® X 10.6 veya üstü için yazılımları sayfada bulup indirebilirsiniz.
Dilerseniz burayı tıklayıp direkt indirebilirsiniz.

Umarım yararlı bir paylaşım olmuştur. 
Her türlü soru ve görüşlerinizi yazmanız halinde fırsat buldukça yardımcı olmaya çalışırım.

Sadece avukatlardan oluşan telegram grubuna dahil olmak için: Telegram MacOS

Avukat, Uzman Arabulucu, Aktüerya Hesap Bilirkişisi

Bursa Barosu Avukat,
Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Uzman Arabulucu,
Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığı Aktüerya Uzman Hesap Bilirkişisi

Benzer Yazılar

2023 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Yüksek enflasyon nedeniyle her yıl yıl başında yayınlanana Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, 2022 yılında yıl başında yayınlandıktan sonra Eylül ayında yeniden ve enflasyona bağlı güncellenerek yayınlanmıştır.

Avukatlar için önerebileceğim hukuk ofis programı

Ofis içerisinde dosyaların düzeni, yapılan ve yapılacak işler, duruşma takibi, müvekkil bilgilerinin belirli bir standarda göre tutulması, dosyalarına, cari hesabına, vekaletnamesine, banka bilgisine, adres ve iletişim bilgisine istenilen her platformda ve internet olan her yerden ulaşmak çağımızda büyük önem arz etmektedir.

Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Adli sicil kaydı halk arasında sabıka kaydı olarak bilinmektedir. Bir suçtan ceza alan ve cezası kesinleşmiş olan kişilerin cezaları adli sicile kaydolur ve ceza ile gerekilen tüm yükümlülükler yerine getirildiğinde alınmış cezalar adli sicil kaydından silinmelidir. Çünkü bu kayıtların silinmemesi durumunda kamuda ya da özel sektörde işe girilirken sorun yaratmaktadır. Fakat adli sicil kaydının ve arşiv kayıtlarının silinmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirildiğinde kayıtlar silinebilmektedir. 

Yorumlar